sponzori

dezinsekcija d.o.o. Rijeka

soundset

O RUKOMETNOM KLUBU 'TRSAT'

Rukometni klub Trsat osnovan je 15. srpnja 1976. godine. Osnivači kluba su Milivoj Buneta i Sanjin Turina, sportski entuzijasti s Trsata. Osnivačima kluba godine 1978. pridružio se i Milan Rudelić.

Za osnivanje kluba imali su potporu grupe uglednih Trsaćana i oslonac u Osnovnoj školi Trsat. Tradicija rukometa na Trsatu dulja je od same klupske povijesti i povezana je s otvaranjem nove osnovne škole na Trsatu 1964. godine. Nastava tjelesnog odgoja održavala se na školskom igralištu, a afiniteti nastavnika
tjelesnog odgoja Ante Rukavine bili su izrazito rukometni. Tako je klub u učenicima Osnovne škole Trsat imao široku bazu za selekciju mladih igrača.

Rk Trsat 1989. g.
RK Trsat, Dramalj 1989

U svom djelovanju kroz klub su prošle na stotine igrača, od kojih su neki ostvarili i vrlo zapažene rukometne karijere. Najpoznatiji je današnji reprezentativac Renato Sulić, koji je rukomet počeo igrati upravo u Trsatu. Još jedan reprezentativac, Mirza Džomba, nakon prekida igranja rukometu se vratio kroz Trsat. Današnji vratar Zameta Ivan Stevanović braniti je počeo u Trsatu, a tu je karijeru počeo i dugogodišnji igrač i uspješni trener Zameta Drago Žiljak; i još mnogi drugi, manje poznati, koji su u riječkom rukometu ostavili značajan trag.

Klub se od 1976. godine natječe u Primorsko-goranskoj rukometnoj ligi. Nakon jedne od najdramatičnijih utakmica u klupskoj povijesti, majstorice odigrane u Delnicama između Trsata i Senja za osvajanje prvog mjesta u Primorsko-goranskoj ligi u sezoni 1987/88. u kojoj je Trsat minimalno poražen, dolazi do smjene generacija igrača i vodstva kluba. Klub tih godina vode Marko Gojević i Vlado Čubelić. Godine 1989, pod vodstvom trenera Čubelića, Trsat osvaja prvenstvo i ulazi u Primorsko-istarsku ligu, što je jedan od najboljih rezultata u klupskoj povijesti.

Kontinuitet razvoja i dobrih rezultata prekidaju ratna zbivanja kada gotovo čitava seniorska momčad Trsata odlazi u domovinski rat. U veljači 1992, odmah po najavi početka odigravanja hrvatskih rukometnih liga, Rukometni klub Trsat nastavlja s djelovanjem. Trsat je jedan od triju klubova na riječkom području koji nikada nisu prekidali s natjecanjem, uz Zamet i Pećine. Period je to u kojem klub vodi Siniša Mišković uz podršku Milana Rudelića. U tom periodu momčad brzo stasa te za svega tri godine, pod vodstvom trenera Duška Miloševića, ostvaruje neke od najboljih rezultata u klupskoj povijesti. Trsat osvaja drugo mjesto u 3. hrvatskoj rukometnoj ligi u sezoni 1995/96. iza Senja s tri boda zaostatka. Sljedeće sezone u dramatičnoj završnici prvenstva Trsat je s dva boda zaostatka drugi iza Rovinja.

Godine 2001. klupsko vodstvo, u koje ulaze Ana Komparić Devčić i Vedran Devčić, odlučuje se za promjenu klupske natjecateljske politike. U prvi plan dolazi rad s mladima. Iz godine u godinu klub ima sve više mladih članova, čiji su rezultati sve bolji. Danas u seniorskoj momčadi Trsata igraju većinom mladi domaći igrači potekli iz višegodišnjeg sustavnog rada s mladima.